Views: 2142
Wieki temu kupiłem 3 szt. tej ryby nic o niej nie wiedząc, a szkoda bo uniknąłbym wielu popełnionych błędów. Ostatni egzemplarz pływa w 300l akwarium u Janusza Sękowskiego.
Występowanie: Paragwaj, dorzecze La Platy.
Wielkość: 12 cm.
Dymorfizm płciowy: Samiec ma na płetwach piersiowych białe szczecinki.
Zachowanie: Spokojna, wiodąca skryty tryb życia, aktywna o zmroku i nocą rybka. Nadaje się doskonale do akwarium towarzyskiego z rybami kąsaczowatymi. Chętnie ukrywa się pod korzeniami i wśród roślin. Ze względu na tę cechę straciłem moje 2 sztuki. Moje rybki zakleszczyły się między gąbką od filtra a ścianką akwarium. :(=
Wychów młodych: Tarło podobnie jak i innych sumików można sprowokować podmieniając wodę, ale jeśli tarlaki nie będą dojrzałe to nic nie da. Dojrzała do tarła samica ma zaokrąglony brzuszek. Ikra jest składana w kryjówkach, groty, jaskinie, rurka, skorupa orzecha itp. Po tarle samiec opiekuje się ikrą. Wylęg następuje po ok. 8–9 dniach, samiec “pomaga” młodym opuścić jajo. Młodym podaje się głównie pokarm roślinny.
Woda: Temperatura 20–24oC, raczej miękka, dobrze natleniona. Temp. minimalna 16oC.
Akwarium: Miejscami gęsto porośnięte roślinami, z kryjówkami pomiędzy korzeniami i wśród kamieni.
Pokarm: Podstawowym pokarmem są glony, sparzona sałata, pokarmy suche, również od czasu do czasu ryby chętnie pobierają pokarmy pochodzenia zwierzęcego takie jak ubifex i wazonkowce. Z pokarmami zwierzęcymi choć wydają się one niezbędne do prawidłowego rozwoju należy uważać, gdyż przekarmianie nimi może skończyć się fatalnym w skutkach zapaleniem jelit.