Views: 2598
Występowanie: Azja
Wielkość: samice 5–8 cm, samce 10 cm
Dymorfizm płciowy: Samce są większe, mają większe i silniejsze szczypce. Samce mogą walczyć między sobą, osobniki słabsze, mogą przy tej okazji zostać pożarte.
Zachowanie: Każda krewetka stara się zająć kryjówkę dla siebie, broni jej i rewiru przed innymi zwierzętami wymachując czułkami, a gdy to nie pomaga strasząc szczypcami. Kryjówki są dla krewetek szczególnie ważne w okresie linienia, kiedy ich pancerzyk jest miękki i nie stanowi ochrony. Ciekawe jest żerowanie krewetek. Moje 4 krewetki patrolują 100 litrowy zbiornik w którym przebywają wraz ze spokojnymi rybami w poszukiwaniu pokarmu. Pierwsza, która znajdzie pokarm, stara się wyrwać z niego jak największy kawał odganiając przy okazji ryby i ucieka do swojego kokosa lub pod filtr. Zwykle pierwszy pożywia się największy i najsilniejszy osobnik, odganiając wszystkie pozostałe zwierzęta od pokarmu.
Wychów młodych: Samica składa 50–200 jaj i nosi je przez 20–25 dni pod odwłokiem, następnie uwalnia pływające swobodnie larwy, które przyjmują naupliusy solowca. Larwy są podobno wrażliwe na światło i akwarium z nimi należy zaciemnić.
Woda: 20–26oC, o twardości od 4–30 DgH, pH 6 – 7,5 regularnie odświeżana. W wodzie miękkiej wymagają regularnego dodawania mikroelementów do wody.
Akwarium: Duże, zarośnięte roślinami z dużą ilością kryjówek wśród roślin i korzeni, gdzie mogą się skryć podczas wylinki.
Pokarm: Są wszystkożerne, ale należy zadbać o stały dodatek pokarmu zwierzęcego w postaci kawałków mięsa, mrożonek, tubifeksu. Jeśli są głodne mogą polować na inne krewetki i ryby w akwarium. Szczególnie narażone na zjedzenie są w tej sytuacji osobniki osłabione i świeżo po wylince. Moje krewetki przepadają za gotowanym mięsem kurczaka.