Views: 502
Stadko (5) tych rybek pływa w 300l akwarium mojego kolegi Janusza Sękowskiego. Tam też wykonałem zamieszczone poniżej zdjęcie.
Występowanie: Małe cieki wodne od Wenezueli i Trynidadu do niziny La Platy.
Wielkość: 6,5 cm.
Dymorfizm płciowy: Samiec nieco delikatniejszy i ma dłuższe promienie w płetwach piersiowych, samica większa i pełniejsza.
Zachowanie: Żywa, nie wadząca nikomu, stadna ryba, zajmująca głównie dno akwarium.
Wychów młodych: Burzliwe tarło w grupie z przewagą samców nad samicami, podobne do tarła kiryska pstrego. Nie opiekują się ani ikrą, ani narybkiem. Tarło wywołuje zwykle duża podmiana wody na świeżą, chłodniejszą od tej w której przebywały i intensywniejsze karmienie pokarmem żywym (zwłaszcza tubifexem). Tarło w akwarium Janusza Sękowskiego przebiegało w temperaturze 24oC. W moim akwarium tarło jest wywoływane przez okresowe obniżenie temperatury wody do około 20oC i intensywne podkarmianie tarlaków tubifexem i ochotkš. Po podmianie około 20% wody na świeżą i podniesieniu jej temperatury do 24oC. Młode wylęgają się zależnie od temperatury po około 5 dniach. Młode są karmione: nicieniami mikro, posiekanym tubifexem i żywym planktonem. W akwarium Janusza doszło również do jednoczesnego tarła kirysków spiżowych i pstrych. Ikra zostałą zabrana z akwarium ogólnego gdzie miało miejsce tarło do osobnego zbiornika, zobaczymy co się wykluje, a przy okazji dowiemy się jak szybko w porównaniu z pstrym rosną kiryski spiżowe. (Mam nadzieję, że się jakichś bastardów nie dochowa).
Woda: Temperatura 18–26oC, raczej miękka z niewielkim dodatkiem garbników.
Akwarium: Miejscami gęsto porośnięte roślinami, ale z przestrzenią do wypływania się.
Pokarm: Drobny żywy i suchy, wysokiej jakości pokarm zwierzęcy. Janusz podaje w zimie pokarm mrożony na przemian z suchym. Zauważyliśmy, że podobnie jak kiryski pstre przepadają za żywym tubifexem.