Views: 665
Występowanie: Dorzecze Nilu.
Wielkość: samiec do 8 cm, samica nieco mniejsza.
Dymorfizm płciowy: Samiec barwniejszy, jeśli dobrze się przyjrzy to na płetwie odbytowej są widoczne atrapy jajowe. Samica szara, niepozorna.
Zachowanie: Można trzymać samca z kilkoma samicami lub kilka samców i kilka samic w jednym akwarium. Samice noszą zapłodnioną ikrę w pysku, podczas gdy wypuszczają młode robią się agresywne i mogą poturbować przepływające w pobliżu ryby.
Wychów młodych: Po 2–3 tygodniach od tarła młode są wypuszczane przez samicę z pyska, karmimy je drobnym żywym pokarmem, niektóre samice nie potrafią zajmować się młodymi i zjadają wylęg, inne opiekują się nimi jeszcze przez kilka dni udzielając im w razie niebezpieczeństwa schronienia w pysku i wodząc je po akwarium podobnie jak to czynią inne pielęgnice. Samiec nie bierze udziału w wychowie młodych. Samicę podczas noszenia ikry należy karmić drobnym żywym pokarmem, z moich obserwacji wynika, że zjada ona w tym czasie nieduże ilości drobnego żywego pokarmu. Gdy miałem te ryby w swoim akwarium, to zdarzyło się, że 2 samice jednocześnie miały wypuścić swoje młode. Nie miałem dosyć akwariów, więc podzieliłem szybą 40l zbiornik i oddałem go moim 2 rybciom. Następnego dnia jedna z nich już nie żyła, rozbiła się o szybę atakując rywalkę z drugiej strony:(. Młode ocalały, ale samiczka niestety padła.
Woda: temperatura 20–24oC.
Akwarium: nie mniejsze niż 60–70 litrów z kryjówkami na dnie, ale pływają w całej toni wodnej.
Pokarm: Jedzą wszystkie rodzaje pokarmu, moje ryby przepadały za małymi 3–4 cm dżdżownicami.