Szczu­pień­czyk Dage­ta (Epi­pla­tys dageti)


Występowanie: Afryka Zachodnia: Ghana i Liberia
Wielkość: do 6 cm.
Wygląd i dymorfizm płciowy: Samiec bardziej kolorowy, smuklejszy, ma mały mieczyk na płetwie ogonowej i zaostrzone płetwy nieparzyste. Płetwy samicy są bezbarwne i zaokrąglone.
Zachowanie: Powierzchniowy drapieżnik polujący z zasadzki. Spokojny i towarzyski wobec ryb, których nie może zjeść. Samce mogą wykazywać agresję wobec współplemieńców
Wychów młodych: Składają ikrę wśród gęstych roślin pływających, rodzice nie interesują się przyklejoną ikrą. Po 8-10 dniach wylęgają się młode, które karmimy żywymi pierwotniakami, nicieniami micro, a później drobnym planktonem. Tarło odbywa się w miękkiej, lekko kwaśnej wodzie o temperaturze 24-26^o C. Narybek szybko rośnie i nie cofa się przed kanibalizmem. Jeśli chcemy uzyskać znaczący wynik 200-300 młodych trzeba ikrę oddzielić od rodziców, a młode sortować według wielkości.
Woda: miękka do średnio twardej, pH 6,5-7, o temperaturze od 21-23oC. Dłuższe przetrzymywanie w podwyższonej temperaturze skraca życie rybek.
Akwarium: od 50 l, porośnięte roślinnością, z częściowo zarośniętą powierzchnią. Wśród roślin pływających składa ikrę i zasadza się na zdobycz.
Pokarm: Najlepiej żywy lub mrożony, larwy owadów, plankton, mały narybek żyworodnych.
Uwagi: Rybka godna uwagi w sprzyjających warunkach w odpowiednio dużym zbiorniku można pokusić się o rozmnożenie tej ryby w sposób naturalny. Najsprytniejsze młode potrafią uciec przed żarłocznością rodziców i innych współmieszkańców akwarium. U mnie w akwarium stadko tych ryb utrzymuje w ryzach populację ryb żyworodnych. Wyskakuje ze zbyt małych zbiorników.

 

Comments are closed.