Strona główna Moje akwarium  Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne
Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb

Kirysek Sterby (Corydoras sterbai)


    Stadko sześciu tych rybek pływa w moim akwarium.

    W przyrodzie występuje kilka podobnych na pierwszy rzut oka gatunków, ale wszystkie na szczęście mają podobne zwyczaje i wymagania, więc nawet błędne zidentyfikowanie posiadanych rybek nie jest niebezpieczne dla ich życia i zdrowia.
Kirysek Sterby z mojego akwarium    Występowanie: Dorzecze Rio Guapore.

    Wielkość: Wg literatury (artykuł w Akwa Magazyn nr 7 autorstwa Hansa Joachima Franke. Pozostałe informacje też zaczerpnąłem z tego artykułu) ok. 6 cm, wg Sterby nawet do 8 cm, moje mają ok. 5 cm.

    Dymorfizm płciowy: Autor artykułu wspominał o ciemnej plamie na brzuchu samiczki, ja nie zauważyłem rybek z ciemną plamą, być może są jeszcze za młode albo nie mam samiczki. Sądząc po pokroju ciała mam towarzystwo koedukacyjne:-)

    Zachowanie: Żywa, nie wadząca nikomu, stadna ryba, zajmująca głównie denną część akwarium, ale również po zadomowieniu się w akwarium chętnie przebywają również w toni wodnej w środkowej części akwarium.

    Wychów młodych: Burzliwe tarło w grupie z przewagą samców nad samicami, podobne do tarła kiryska pstrego, ale przy powierzchni wody. Nie opiekują się ani ikrą, ani narybkiem. Narybek wykluwa się w temperaturze 26oC po 3 dniach, a po następnych 24 godzinach przyjmuje nicienie micro. Woda w akwarium tarliskowym musi mieć twardość węglanową równą 0 DCH i zawierać garbniki pochodzące np. z torfu.

    Woda: Temperatura 20-30oC, raczej miękka lekko kwaśna z dodatkiem garbników.

    Akwarium: Miejscami gęsto porośnięte roślinami, ale z przestrzenią do wypływania się. Ze względu na ruchliwość rybek nie powinno być zbyt małe, przynajmniej 75l z dużą powierzchnią dna.

    Pokarm: Drobny żywy i suchy, wysokiej jakości pokarm. Osobiście podaję w zimie pokarm mrożony. Zauważyłem, że podobnie jak kiryski pstre przepadają za żywym tubifexem. Zdaję sobie sprawę z negatywnej opinii nt. tego pokarmu, ale mimo to podaję im go czasami. Nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków podawania go kiryskom. Należy jeszcze dodać, że tubifex moje rybki dostają od czasu do czasu i jest on bardzo dokładnie wypłukany.

Inne zdjęcia.